תשעת הימים

ראשי פורומים הלכה תשעת הימים

הדיון הזה מכיל תגובה 1, ויש לו2 משתתפים, והוא עודכן לאחרונה ע״י  מנהל לפני 4 שנים, 3 חודשים.

מוצגות 2 תגובות – 1 עד 2 (מתוך 2 סה״כ)
 • מאת
  תגובות
 • #4346 תגובה

  יונתן

  האם מותר לאכול בשר בתשעת הימים וכן בשבוע שחל בו??
  אם כן מה עליי לעשות??

  תודה

  #4352 תגובה

  מנהל
  Keymaster

  שלום יונתן!
  יש נוהגים להחמיר שלא לאכול בשר מי"ז בתמוז, אבל המנהג הפשוט שלא לאכול בשר רק מר"ח אב.

  לשאלתך "מה עלי לעשות", נביא כאן כמה פרטי דינים בזה:

  א. הנוהגים שלא לאכול בשר בימים אלו, מן הדין מותרים בתבשיל שנתבשל בו בשר, ואסורים אף בבשר עוף. ונוהגים להחמיר אף בתבשיל של בשר. אבל קדרה של בשר, אפילו היא בת יומה, מותר לבשל בה לכתחלה.

  ב. מותר לטעום בערב שבת תבשילים של בשר, שמבשלים לכבוד שבת.

  ג. האוכל אחר השבת משיורי הבשר שנשאר לו מסעודת שבת, יש לו על מה שיסמוך, ובפרט אם אוכל זה בסעודה רביעית, והוא רגיל לאכול בשר בסעודה רביעית.

  ד. בסעודת מצוה שאחר ראש חודש אב, כגון בסעודת ברית מילה, מותר לאכול בשר. וכל הקרובים של בעל הברית ריעיו ואוהביו הקרואים לסעודה רשאים לאכול שם בשר. אבל סתם בני אדם שהולכים שם אך ורק למטרה זו של אכילת בשר למלאת תאותם, הרי הם כעושים מצוה הבאה בעבירה.

  ה. מילה שלא בזמנה, אם נעשית מיד כשהתינוק נתרפא ונתאפשר למולו, מותר לכל הקרואים לאכול בשר בסעודת המילה, אבל אם לאחר שנתרפא התינוק דחו את המילה בכוונה לאחר ראש חודש אב כדי שיוכלו לאכול בסעודה בשר, הואיל ועבירה היא בידו של אבי הבן שהשהה את הברית אין לאכול בשר באותה סעודה.

  ו. בסעודת סיום מסכתא שנזדמנה בימים אלה, רשאים כל הקרואים לסעודה משום קירבה או רעות לאכול בה בשר, מפני שהיא סעודת מצוה, ואפילו מי שלא למד עמהם יכול להשתתף עם המסיימים. ומכל שכן המחזיקים בידי הלומדים בממונם ובהוצאות הסעודה. והוא הדין בסעודת בר מצוה בזמנה. ויש נוהגים שלא לאכול בשר בסעודת מצוה אלא דגים וכיו"ב. ובמקום שאין מנהג ידוע יש להקל.

  גם ליום עשירי באב יש נפק"מ בדין אכילת בשר, שמנהג כשר שלא לאכול בשר ולא לשתות יין בליל עשירי ויום עשירי, כי בתשעה באב לעת ערב נכנסו האויבים והציתו אש בהיכל, והיה נשרף עד שקיעת החמה של יום עשירי.

  ויהי רצון שיהפוך לנו הקב"ה את הצום הזה לששון ולשמחה. אמן.

  בברכה

  מנהל מפעל שונה הלכות

מוצגות 2 תגובות – 1 עד 2 (מתוך 2 סה״כ)
מענה ל־תשעת הימים
פרטים: