שאלות בהלכות אבלות

ראשי פורומים הלכה שאלות בהלכות אבלות

הדיון הזה מכיל תגובה 1, ויש לו2 משתתפים, והוא עודכן לאחרונה ע״י  מנהל לפני 4 שנים, 6 חודשים.

מוצגות 2 תגובות – 1 עד 2 (מתוך 2 סה״כ)
  • מאת
    תגובות
  • #4184 תגובה

אלון

לפני חודשיים חמי נפטר (לא עלינו ולא עליכם) ושמענו שאסור לאשתי להשתתף ב 'סעודת מרעים'.

אז ראשית לא ראיתי הגדרה בהלכה לסעודה הזו (מכמה אנשים, והאם זה רק שאוכלים פת וכו') והבנתי שבאמת אין לזה הגדרה..

שנית ראיתי בילקוט יוסף שבסעדות מצווה כן מותר להשתתף (נראה לי בלי מוזיקה) – אם כך אז למה הוא אסר להשתתף בסעודת 'שבע ברכות' ? (וכי זה לא מצווה? ובפורים או חנוכה נראה לי שכן הרב עובדיה התיר לאבל משום סעודת מצווה)

*והאם יש איסור ללמוד הלכות אבלות אם אני לא אבל ?

#4197 תגובה

מנהל
    Keymaster

ראשית, תונחמו מן השמים, ולא תוסיפו לדאבה עוד.

לגבי סעודת מרעים, לא נראה שיש הגבלה למספר האנשים ומה אוכלים, כל שזה סעודה של 'מרעים' כפשוטו, חברים וגם קרובי משפחה, אסור.

ואם הילדים מזמינים לשבת וכדו', שאין בזה כ"כ שמחה, שזה דבר הרגיל, מותר. [כן הורה הרה"ג ר' אהרן זכאי שליט"א, והוא פשוט מסברא]

בסעודת מצוה מותר להשתתף דוקא בלי מוזיקה [חזו"ע אבלות ב' עמוד שנא]. וכמו בסעודת חנוכת הבית, פדיון הבן, ברית מילה, בר מצווה, וסיום מסכת [שם, וילקו"י אבלות עמוד תקצא]. וה"ה בחנוכה כשאומרים שם דברי תורה [חזו"ע שם עמוד שנו בהערה]. וה"ה בסעודת פורים [חזו"ע פוריפ עמוד קפ]. אבל כ"ז כשאין שם כלי נגינה. [חזו"ע אבלות שם].

לגבי סעודת שבע ברכות, כתב בילקוט יוסף שם שיש להחמיר שלא להשתתף בה, והטעם, שלענין שבע ברכות, אין חיוב לערוך סעודה בכל אחד משבעת הימים, אלא שאם עושים סעודה צריך לברך שבע ברכות [עי' בילקו"י שובע שמחות בדיני נישואין פרק יז עמוד רצז]. לכן אין בזה כ"כ מצוה כדי שנתיר לאבל להשתתף.

אבל יש הרבה נוהגים להחמיר מלהשתתף בסעודה אפי' שזה מצוה. [ילקו"י אבלות שם].

לגבי לימוד הלכות אבלות, תסתכל במ"ש בהקדמה לילקו"י אבלות ובהקדמה לחזו"ע אבלות. ומה שיוצא משם, שמאן דלא קפיד לא קפדינן בהדיה, והיינו שאם הוא לא מקפיד ע"ז, אין לו כ"כ לחוש. אבל עינינו הרואות שכמעט כל מחברי הספרים על אבלות התחילו לכתוב אותם כשהם עצמם היו אבלים ר"ל, לכן אפשר שעדיף להמנע מללמוד אם הוא לא אבל.

ויה"ר שנשמע ונתבשר בשורות טובות.

בברכה
    מנהל מפעל שונה הלכות

מוצגות 2 תגובות – 1 עד 2 (מתוך 2 סה״כ)
מענה ל־שאלות בהלכות אבלות
פרטים: