ברכת מאורי האש בפורים

ראשי פורומים הלכה ברכת מאורי האש בפורים

הדיון הזה מכיל 3 תגובות, ויש לו2 משתתפים, והוא עודכן לאחרונה ע״י  מנהל לפני 4 שנים, 6 חודשים.

מוצגות 4 תגובות – 1 עד 4 (מתוך 4 סה״כ)
 • מאת
  תגובות
 • #4188 תגובה

  אלון

  לגבי ברכת מאורי האש לפני ההבדלה

  השאלה שעולה ישר היא מה נשתנה פורים מכל הלילות ?- שהרי בכל מוצ"ש אנו מתפללים ערבית ונהנים מהאור!

  #4201 תגובה

  מנהל
  Keymaster

  שלום וברכה!

  בכל מוצ"ש ההזדמנות הראשונה לברך על הנר היא רק אחרי תפילת ערבית, שאז מבדילים בתפלה, ויכולים להדליק את הנר. אבל לפני ערבית א"א להדליק.

  משא"כ לגבי קריאת המגילה, שכיון שהיא לאחר תפילת ערבית, א"כ אפשר כבר להדליק את הנר ולברך עליו, ולכן צריך לעשות כן ולא ליהנות מהנר (בשעת קריאת המגילה) לפני שברכו עליו.

  בברכה
  מנהל מפעל שונה הלכות

  #4204 תגובה

  אלון

  מחילה זה לא מתרץ.

  1) אפשר לומר לפני ערבית 'ברוך המבדיל' ולברך על הנר.

  2) גם אם אי אפשר לפני ערבית – אז אפשר אחרי תפילת שמונה עשרה לומר 'ברוך המבדיל' ולעשות מאורי האש (כדי לא להנות מהאור שבבית כנסת בהמשך התפילה)

  ואם כן חזרה השאלה מה נשתנה פורים מכל הלילות ?

  #4205 תגובה

  מנהל
  Keymaster

  שלום וברכה!

  לגבי שאלה 1, לכתחילה צריך לעשות הבדלה הרגילה כמו שתיקנו בתפילה, אבל אם צריך לעשות איזה מלאכה לפני, אז אומר ברוך המבדיל. ואם נתקן ונאמר שתמיד יאמרו ברוך המבדיל לפני ערבית, א"כ עקרנו דין הבדלה בתפילה!!

  עוד תשובה, שבד"כ לפני ערבית עדיין לא הגיע זמן צאת הכוכבים, ולכן גם אמירת ברוך המבדיל לא תועיל, ומשום כך לא תיקנו לומר לפני ערבית ברוך המבדיל. בפרט שיש הרבה מעמי הארץ שיתבלבלו ויגידו ברוך המבדיל גם לפני צאת הכוכבים.

  גבי שאלה 2, לא חשו חכמים להזדרז כ"כ, ושלא לומר גם את הקטעים הקצרים של שובה ושיר המעלות ועלינו לשבח, רק כדי שיברכו על הנר מיד כשיכולים, ולהזיז באופן קבוע את ברכת הנר מסדר ההבדלה. בפרט שיש טעמים בפשט ובקבלה בענין הסדר של ברכות ההבדלה.

  עוד תשובה, שמה שאומרים שובה וכו' כ"ז עדיין נחשב המשך התפילה, ולכן לא הצריכו לברך, אבל קריאת המגילה זה כבר עניין בפני עצמו, ולכן אמרו שיברך. וכעי"ז תראה במשנה ברורה (סי' צב סק"ח). ע"ש ודוק.

  בברכה
  מנהל מפעל שונה הלכות

מוצגות 4 תגובות – 1 עד 4 (מתוך 4 סה״כ)
מענה ל־ברכת מאורי האש בפורים
פרטים: